Co je to TFP focení

TFP (Time for prints, ale významově time for photos) focení je forma, kdy fotograf a model, případně vizážista, stylista spolupracují rovnocenně a nikdo nikomu nic neplatí. Tedy jedná se o focení za fotky, každý by měl být přínosem a kvalitou pro společný výsledek.

Takové focení může nabízet jak fotograf, tak model, případně vizážista, v případě, že si chce rozšířit své portfolio, vyzkoušet nový žánr, focení s novými rekvizitami, v novém světle, technice, stylu apod.

Tento způsob již nabízím zkušeným modelkám, nejraději modelkám, modelům, s nimiž jsem vícekrát fotila a jsme na sebe již naladěny, naladěni a nebo když chci něco opravdu nového vyzkoušet, protože ráda fotím kreativně a stále se jako fotograf vyvíjím, hledám nové směry, zaměření a způsob vyjádření. Právě proto, že času není neomezeně a vše stojí peníze, opravdu s touto formou šetřím a pokud fotím "zadarmo", spolupracuji s modelkami s naprosto profesionálním přístupem, tedy nejen s krásnými mladými ženami, ale samozřejmostí je cit pro téma, schopnost se nalíčit, mít vhodné oblečení k danému tématu, případně ho sehnat, předpokládám aktivní přístup k věci a toleranci k prostředí, často se fotograf a model musí prodírat nehostinným a trnitým prostředím, ať už jde o přírodu a nebo třeba focení v odlehlých nejen venkovních místech, urbexu apod. Modelka je na fotkách povětšinou krásná a upravená, ale předtím třeba prochází ne úplně pěknými místy a musí počítat jak s pohodlnou obuví, tak s vhodným oblečením (často více druhů na různá témata dle předchozí domluvy)  a rekvizitami na focení (často ale nosím rekvizity i já). Důležité je tedy nebát se i zašpinit, ale především je u modelky, modela podstatná spolehlivost.

Správný TFP model se nikdy na poslední chvíli nevymlouvá (neomluví). Onemocnět může každý, ale pokud se někdo omluví ihned poté, co jsem mu připomněla náš začátek za pár minut, neberu to za omluvu. A přitom se splést může každý a domluvit se na focení o pár hodin později, nebo další dny, to je zkrátka možné a pokud s omluvou přijde návrh, je vše jasné a možné. Naštěstí se s podobnými "modelkami" již prakticky nepotkávám. Výhodou je, že často s modelkami, modely, ale i klienty dva dny, den předem "ladíme" detaily k focení, tedy oblečení, styl, rekvizity, detaily ohledně focení a případně nové nápady na poslední chvíli :). Takže už tím je focení krásně připomenuto a aktualizováno.

Obecně je TFP focení forma, kdy zúčastnění mají ve spolupráci jeden druhému co nabídnout a navzájem se spoluprací při daném tématu svým přínosem a přístupem obohatit, inspirovat.

Co hraje při TFP spolupráci roli při výběru modela, modelky? Rozhodující je vzhled vhodný pro daný žánr, obor fotografie, je třeba aby žánr a téma vyhovovaly jak fotografovi, tak modelovi. Na romantické focení v odhalených šatek si snažím vybrat slečny, které nejsou potetované apod. Potetované slečny budu ráda fotit, ale většinou, pokud v tom nebude určitý záměr, půjde o klientku. Na fitness focení, taneční a baletní fotky si fotograf vybírá TFP modelky z daného oboru. Na akty je třeba si vybrat slečnu, která nemá problém s nahotou, je kreativní, vnímavá a samozřejmě souhlasí s publikováním fotografií, v míře předem dohodnuté. To bylo jen pár příkladů a ráda se k tématu žánru fotografie někdy později vrátím :).

Co je při TFP focení a focení obecně pro mě nejdůležitější? Souhra fotografa s modelem a ideálně i s prostředím a tématem. Taková souhra, kdy je jasné, co fotíme, proč to fotíme, co je cílem, jak má fotka vypadat. Může to znít zvláštně, ale při těch skvělých fotkách, kdy říkame už nad displejem: super, skvělý, tak je to často tehdy, když už společně s modelkou máme v hlavě předem obraz, jak bude fotka vypadat. Přesto dokážeme jásat, když to tak je a nebo ještě lépe. Dá se říct, že alfa a omega focení s člověkem je naladění se na společný cíl, tím je skvělá fotka.

 

 

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram