Co vše obnáší fotografování a co vlastně platíte?

Téma na dlouhé povídání, to potvrdí každý fotograf :).

Člověk se určitou cestou k fotografování dostane a potom po nějaké době zjistí, že už to opravdu není jen koníček a čím více tomu již věnoval, tím více to fotografa nutí, dál pokračovat a dál vylepšovat svou techniku focení, tedy způsob, přístup, ale i poměrně často techniku, tedy fotoaparát a příslušenství obnovovat.

Co vše je obnova techniky? To znamená čas od času kupovat plně profesionální fotoaparát (zhruba jednou za 3 roky), dále pořizovat, případně servisovat: záblesková světla (výbojky), příslušenství, filtry, nástavce na záblesky, objektivy pro různé účely, doplňkové věci k focení (např. mlhovač, bublinovač), fotopozadí, volitelné fotopozadí mobilní atd. A k tomu se přidávají rekvizity a doplňky, jednou je to nové zrcadlo, potom sada květin pro focení v mléčné vaně a další kreativní věci v ateliéru, látková fotopozadí, mobilní stojan na pozadí, korunky na focení, čelenky, oblečení, boty, přehozy a další věci, které jak fotograf, tak i model, klient uvítá.

Teď se k tomu připojí seznam dalších (jen zčásti) nudných, ale nutných věcí: energie v ateliéru, servis a průběžná údržba techniky (jak jsem zmínila), samozřejmě placený software (každoročně člověk dokupuje upgrade/licenci), další významnou položkou je samozřejmě počítač s výkonným procesorem a vhodným monitorem a výkonnou grafickou kartou, prostor pro zpracování na počítači a průběžnou archivaci dat a zálohování dat. Předposledními položkami jsou čas na získání zkušeností, v kurzech a také průběžným každodenním samostudiem a inspirováním se.

A jaká komodita je nejvzácnější? Náš čas. S přibývajícím věkem cennější a cennější. Čas na focení, na domluvě s klientem, která musí být důkladná (aby výsledek focení minimálně naplnil, ale raději překonal původní přání a zadání), čas na focení a čas na tvorbě náhledů, pokud si klient chce vybrat z užšího výběru fotek, konečně čas na upravování finálně vybraných fotografií a jejich odevzdání (formou odkazu na úložiště nebo dle domluvy).

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram