Focení aktu a co je aktová fotografie

"Fotografie aktu je umělecký fotografický směr, jehož tématem je zobrazení zcela nahého akt nebo částečně odhaleného lidského těla (poloakt). Vychází z malby. Akt (fotografický anebo jiný) je sám o sobě zdrojem estetického zážitku pro vzdělaného diváka, ale také pomůckou pro všechny ostatní diváky, jak usměrnit vztahy k nahému tělu od vulgární sexuality k estetické reakci. Akt by měl ukázat, jak tělo opravdu vypadá z estetického hlediska, a přiblížit rozdíl mezi nahým tělem ve skutečnosti a jeho obrazem v umění" (citováno z české Wikipedie (k 1.1.2023).

K tématu aktové fotografie napadne diváka (modelku, klienta, klientku) pravděpodobně velké množství otázek. Pokud budu chtít, já jako fotograf, fotit akt pro svůj účel, pro tvůrčí fotografii, vezmu si zkušenou modelku, které vysvětlím svůj záměr a vyslechnu si názor modela, modelky, na styl fotek, místo focení a samozřejmě domluvíme termín i v závislosti na počasí, pokud jde o venkovní focení.

Pokud bude chtít aktové fotky nafotit klient, pokusím se situaci zjednodušit tak, aby focení pro klienta bylo co nejpohodlnější a nejkomfortnější. Nejdříve zjistím, zda má správnou představu o tom, co je aktová fotografie. Co by od fotky vlastně chtěl, co má být vidět, nemá být vidět. Zda půjde o akt, poloakt nebo vlastně glamour fotky. Fotky chce klient pro sebe a nebo jako dárek? Tím nevyzvídám, ale zpřesňuji blíže, jak mají fotky působit . Dále mě bude zajímat: zpestříme takové focení doplňky, rekvizitami a nebo půjde o čistý akt?

A jak vám focení zjednoduším a zpříjemním? Pokud není teplý letní podvečer a nenacházíme se daleko od civilizace, abychom fotili venku, jistě bude jednodušší takové focení zrealizovat v poklidu a komfortu vytápěného ateliéru, kde si klient odloží, po celou dobu se může vidět a upravit v prostorném zrcadle, samozřejmě nabídnu nápoj a případně i hygienické zázemí je v dosahu. A focení proběhne na bílém, černém, případně jiném fotopozadí a nebo v boudoir stylu na posteli.

 

 

 

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram